info-zisk.napady.eu

Mzdy

Brigáda

Daně a pojištění

 

Zdravotní a sociální pojištění

Pro krátkodobé zaměstnání je nejvýhodnější Dohoda o provedení práce, protože z výdělku platíme jen daň z příjmu, ale neplatíme zdravotní a sociální pojištění.

U dohody o pracovní činnosti nemusíme platit zdravotní a sociální pojištění z příjmu do 400 Kč za měsíc (od roku 2009 z příjmu do 2000 Kč za měsíc).

Zdanění brigády do 5000 Kč za měsíc

Jestliže naše mzda u jednoho zaměstnavatele nepřekročí 5000 Kč za měsíc a zaměstnavatel nám z ní odvede finančnímu úřadu srážku daně 15% (podle § 6 odst. 4 Zákona o daních z příjmů), nemusíme již tuto mzdu nikde uvádět - ani v ročním zúčtování daně ani v daňovém přiznání. Podmínkou je, že jsme u toho zaměstnavatele na dotyčný měsíc nepodepsali Prohlášení poplatníka k dani.

Jestliže u zaměstnavatele podepíšeme na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, zaměstnavatel ze mzdy odvede zálohu na daň sníženou o slevy na dani, a tuto mzdu pak musíme po konci roku zúčtovat.

Zdanění brigády nad 5000 Kč za měsíc

Ze mzdy nad 5000 Kč musí zaměstnavatel odvést zálohu na daň, kterou budeme muset po skončení roku zúčtovat. Jestliže u zaměstnavatele podepíšeme na konkrétní měsíc, kdy brigáda probíhá, Prohlášení poplatníka k dani, bude záloha nižší a naše čistá mzda vyšší.

Brigády pro studenty

Platí vše výše uvedené, student má navíc slevu na dani na studenta.

Žádné komentáře