info-zisk.napady.eu

Jak podnikat

Živnostenský list

Živnosti volné, vázané - seznam

Seznam - druhy živností

  • volné živnosti - volná živnost
  • vázané živnosti
  • řemeslné živnosti
  • koncesované živnosti

Volné živnosti - volná živnost

Volná živnost je multiprofesní živnost pro Výrobu, obchod a služby nevyžadující odbornou způsobilost. Jsou v ní činnosti nezařazené do živností vázaných nebo koncesovaných.

Volnou živnost ohlásíme na kterýkoliv živnostenský úřad, zaplatíme 1000 Kč a doložíme všeobecné podmínky pro udělení živnosti. Pokud s podnikáním začínáme, vyplníme jednotný registrační formulář.

Pokud již máme živnostenské oprávnění pro některý z oborů volné živnosti a chceme další, zajdeme na kterýkoliv živnostenský úřad a doplníme obory, které potřebujeme.

Živnosti vázané

Pro získání vázané živnosti musíme splňovat odbornou způsobilost (např. ukončené odborné vzdělání nebo rekvalifikaci) a případně (pokud je to požadováno) i určitou délku praxe.

Vázanou živnost ohlásíme na kterýkoliv živnostenský úřad, zaplatíme 1000 Kč za každou živnost a doložíme všeobecné podmínky a odbornou způsobilost.

Živnosti řemeslné

Pro získání řemeslné živnosti musíme splňovat odbornou způsobilost:

  • odborné vzdělání v příslušném oboru (k tomu nepotřebujeme praxi) - viz § 21 odst. 1 Živnostenského zákona
  • nebo odborné vzdělání v příbuzném oboru a k tomu rok praxe v oboru - viz § 22 odst. 1 Živnostenského zákona
  • nebo jsme byli určitý počet let OSVČ nebo zaměstnanec ve vedoucí pozici a k tomu máme požadované doklady o rekvalifikaci - viz § 21 odst. 2 Živnostenského zákona
  • nebo máme aspoň 6 let praxe v oboru - viz § 22 f) Živnostenského zákona

Řemeslné živnosti ohlásíme na kterýkoliv živnostenský úřad, zaplatíme 1000 Kč za každou živnost a doložíme všeobecné podmínky a odbornou způsobilost.

Koncesované živnosti

Pro získání koncesované živnosti musíme splňovat odbornou způsobilost.

O živnost musíme požádat na živnostenském úřadě a zároveň doložit splnění všeobecných podmínek i odborné způsobilosti. O udělení živnosti rozhodne příslušný úřad. Poplatek za koncesovanou živnost činí 1000 Kč.

Žádné komentáře